Skip to content

8 Shasta RdWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$683,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block4501
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,779
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,900
57%
Improvement Value:$122,300
43%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,899+4.0%
2024$16,251+1.2%
2023$16,052+0.4%
2022$15,981+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$683,000

To:

Sq Ft1,779DeedBook 4226, Page 114

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 446, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1977