Skip to content

41 Ledge RdWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block4409
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,300
52%
Improvement Value:$121,200
48%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,954+4.0%
2024$14,381+4.1%
2023$13,821+0.4%
2022$13,759+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,682DeedBook 3787, Page 33

Property Sale

Sale
$503,000
DeedBook 1936, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1969