Skip to content

675 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$547,000
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block4503
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
48%
Improvement Value:$145,200
52%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,696+4.0%
2024$16,056+1.2%
2023$15,860+0.4%
2022$15,789+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$547,000

To:

Sq Ft2,603DeedBook 2404, Page 43

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 687, Page 36

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook A 152, Page 128

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook N 128, Page 435

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook I 115, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1963