Skip to content

53 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block4608
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
62%
Improvement Value:$74,000
38%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,595+4.0%
2024$11,150+1.2%
2023$11,014+0.4%
2022$10,965+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$607,000

To:

Sq Ft2,027DeedBook 1285, Page 38

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook Q 135, Page 85

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook T 118, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1950