Skip to content

58 Basswood TerrWayne, NJ 07470

Built 1941

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block4502
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,935
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,700
64%
Improvement Value:$95,100
36%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,567+4.0%
2024$14,970+1.2%
2023$14,786+0.4%
2022$14,721+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft1,935DeedBook 4509, Page 165

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,935DeedBook 3942, Page 117Recorded1/11/2021

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook I 166, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1941