Skip to content

29 Ledge RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block4409
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,404
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,200
61%
Improvement Value:$78,100
39%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,791+4.0%
2024$11,339+1.2%
2023$11,200+0.4%
2022$11,150+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 1354, Page 137

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook N 133, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1960