Skip to content

50 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$418,346
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block4609
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,800
56%
Improvement Value:$90,100
44%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,183+4.0%
2024$11,716+1.2%
2023$11,573+0.4%
2022$11,522+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$418,346

To:

Sq Ft1,930DeedBook 4528, Page 139

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,930DeedBook 4103, Page 107Recorded8/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1935