Skip to content

20 Vizcaya CourtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$497,176
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block3514
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,448
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,100
42%
Improvement Value:$226,600
58%
Total Assessment$389,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,172+4.0%
2024$22,283+1.2%
2023$22,010+0.4%
2022$21,913+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$497,176

To:

Sq Ft3,448DeedBook 152, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1997