Skip to content

40 Totowa RdWayne, NJ 07470

Built 2004

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Nov 28, 2007

Property Information

Block501
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
30%
Improvement Value:$227,800
70%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,307+4.0%
2024$18,566+1.2%
2023$18,339+0.4%
2022$18,258+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 1540, Page 298

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 884, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook G 163, Page 109