Skip to content

492 Parish DrWayne, NJ 07470

Built 1913

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 24, 1989

Property Information

Block603
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,536
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
65%
Improvement Value:$55,500
35%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+4.0%
2024$9,040+1.2%
2023$8,929+0.4%
2022$8,890+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 124, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1913