Skip to content

734 Holy Cross WayWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block701
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page1928

Building Details

Building Class18
DescriptionOTHER
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,521
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
24%
Improvement Value:$195,700
76%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,382+4.0%
2024$14,792+1.2%
2023$14,611+64.2%
2022$8,901+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook W 149, Page 132

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook B 124, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1928