Skip to content

78 Van Duyne AveWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$582,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block701
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,685
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,700
51%
Improvement Value:$83,100
49%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+4.0%
2024$9,652+1.2%
2023$9,534+0.4%
2022$9,492+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$582,000

To:

Sq Ft1,685DeedBook 5017, Page 220

Property Sale

Sale
$174,000

To:

DeedBook O 119, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1958