Skip to content

20-24 Van Ness PlaceWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block717
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2F 0 1 1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$124,600
59%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,463+4.0%
2024$11,985+1.2%
2023$11,838+0.4%
2022$11,786+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,758DeedBook 714, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1940