Skip to content

32 Van Ness PlaceWayne, NJ 07470

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2001

Property Information

Block717
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,325
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
55%
Improvement Value:$61,000
45%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,980+4.0%
2024$7,674+1.2%
2023$7,580+0.4%
2022$7,546+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947