Skip to content

516 Fairfield RdWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 1999

Property Information

Block745
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,577
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
36%
Improvement Value:$137,300
64%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,713+4.0%
2024$12,225+1.2%
2023$12,075+0.4%
2022$12,022+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook L 117, Page 171