Skip to content

540 Fairfield RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2008

Property Information

Block745
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class15
Description14 COTTAGES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage1.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
21%
Improvement Value:$377,000
79%
Total Assessment$474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,214+4.0%
2024$27,132+1.2%
2023$26,800+0.4%
2022$26,681+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 216, Page 79

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook Z 134, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1940