Skip to content

46 Courter AveWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block746
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
51%
Improvement Value:$63,800
49%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,712+4.0%
2024$7,416+1.2%
2023$7,325+0.4%
2022$7,293+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 4294, Page 132

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 3216, Page 194Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$147,400
DeedBook G 146, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1930