Skip to content

62 Courter AveWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block746
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage980
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
74%
Improvement Value:$22,900
26%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+4.0%
2024$5,038+1.2%
2023$4,976+0.4%
2022$4,954+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft980DeedBook 4394, Page 156

Property Sale

Sale
$284,580
Sq Ft980DeedBook 3726, Page 239Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2084, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook P 156, Page 50

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook S 130, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1945