Skip to content

74 Courter AveWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block746
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,228
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,700
51%
Improvement Value:$66,000
49%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,009+4.0%
2024$7,702+1.2%
2023$7,608+0.4%
2022$7,574+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook B 125, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1954