Skip to content

60 Demarest DrWayne, NJ 07470

Built 1985
Industrial

Last Sale Price
$5,900,000
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block746
Lot1

Sq Footage---
Acreage5.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,050,300
42%
Improvement Value:$1,449,700
58%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$148,650+4.0%
2024$142,950+1.2%
2023$141,200+0.4%
2022$140,575+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,900,000

To:

Sq Ft60,032DeedBook 3465, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1985