Skip to content

39 Grand StWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block815
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$57,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$5,940+2.9%
2016$5,772+3.5%
2015$5,578+1.7%
2014$5,482+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2676, Page 38

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 990, Page 84

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook P 141, Page 269