Skip to content

28 Hopper LaneWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 3, 2009

Property Information

Block900
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,408
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,700
47%
Improvement Value:$140,600
53%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,894+4.0%
2024$15,284+1.2%
2023$15,097+0.4%
2022$15,030+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 1621, Page 249

Property Sale

Sale
$639,000
DeedBook 1051, Page 106

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook M 159, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1980