Skip to content

225 French Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2009

Property Information

Block902
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,952
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,900
56%
Improvement Value:$103,700
44%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,949+4.0%
2024$13,414+1.2%
2023$13,250+0.4%
2022$13,192+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 1622, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1955