Skip to content

199 French Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block902
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,237
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
50%
Improvement Value:$141,100
50%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,774+4.0%
2024$16,130+1.2%
2023$15,933+0.4%
2022$15,862+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,237DeedBook 4082, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1954