Skip to content

17 Grieves TerrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 11, 2014

Property Information

Block908
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage960
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
56%
Improvement Value:$72,500
44%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+4.0%
2024$9,475+1.2%
2023$9,359+0.4%
2022$9,317+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft960DeedBook 2439, Page 13

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2254, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1952