Skip to content

70 Brandon AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2004

Property Information

Block913
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
51%
Improvement Value:$130,000
49%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,668+4.0%
2024$15,067+1.2%
2023$14,882+0.4%
2022$14,817+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 701, Page 68

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook W 123, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1960