Skip to content

78 Brandon AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block913
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,009
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,200
54%
Improvement Value:$120,700
46%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,454+4.0%
2024$14,861+1.2%
2023$14,679+0.4%
2022$14,614+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft3,009DeedBook 2408, Page 199

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook S 129, Page 415

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook R 122, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1960