Skip to content

3 Wedgewood DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block914
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,550
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,300
51%
Improvement Value:$129,500
49%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,686+4.0%
2024$15,084+1.2%
2023$14,899+0.4%
2022$14,833+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

To:

Sq Ft2,550DeedBook 4258, Page 280

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook T 128, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1960