Skip to content

31 Wedgewood DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 10, 1992

Property Information

Block914
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,200
60%
Improvement Value:$87,800
40%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+4.0%
2024$12,522+1.2%
2023$12,369+0.4%
2022$12,314+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 131, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1960