Skip to content

9 Brandon AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block915
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
61%
Improvement Value:$88,800
39%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,545+4.0%
2024$13,026+1.2%
2023$12,866+0.4%
2022$12,809+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 152, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1960