Skip to content

39 Marlo RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block916
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,161
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,800
48%
Improvement Value:$143,300
52%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,239+4.0%
2024$15,616+1.2%
2023$15,425+0.4%
2022$15,356+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 1587, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1961