Skip to content

12 Wedgewood DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block916
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
56%
Improvement Value:$104,800
44%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,913+4.1%
2024$13,370+1.3%
2023$13,204+0.5%
2022$13,144+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960