Skip to content

8 Lillian CourtWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block928
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
42%
Improvement Value:$131,300
58%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349+4.0%
2024$12,837+1.2%
2023$12,680+0.4%
2022$12,624+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,456DeedBook 3087, Page 247

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook K 147, Page 141

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook R 114, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1966