Skip to content

17 Waling DrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$374,900
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block925
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,100
40%
Improvement Value:$132,700
60%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,188+4.0%
2024$12,683+1.2%
2023$12,527+0.4%
2022$12,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$374,900

To:

Sq Ft2,016DeedBook 478, Page 72

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook G 138, Page 1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook S 116, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1952