Skip to content

26 Stirling LaneWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block925
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
60%
Improvement Value:$80,400
40%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,017+4.0%
2024$11,556+1.2%
2023$11,415+0.4%
2022$11,364+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,701DeedBook 140, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1962