Skip to content

38 Stirling LaneWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block925
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
46%
Improvement Value:$154,600
54%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,006+4.0%
2024$16,353+1.2%
2023$16,153+0.4%
2022$16,082+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft2,326DeedBook 5018, Page 7

Property Sale

Sale
$239,500

To:

DeedBook V 143, Page 337

Property Sale

Sale
$2,208,000

To:

DeedBook R 132, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1964