Skip to content

55 Winding WayWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block933
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,398
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$9,557+1.4%
2018$9,423+1.2%
2017$9,310+2.9%
2016$9,047+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,398DeedBook 3100, Page 68

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2300, Page 29

Property Sale

Sale
$207,360
DeedBook Z 131, Page 19