Skip to content

57 Laguna DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block933
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,500
51%
Improvement Value:$89,600
49%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768+4.0%
2024$10,355+1.2%
2023$10,229+0.4%
2022$10,183+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,349DeedBook 4480, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1964