Skip to content

59 Winding WayWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block933
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,100
41%
Improvement Value:$134,800
59%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,610+4.0%
2024$13,089+1.2%
2023$12,928+0.4%
2022$12,871+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 4812, Page 133

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 3396, Page 114Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 942, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1966