Skip to content

31 Terrace AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block4
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
49%
Improvement Value:$112,400
51%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+2.0%
2024$7,236+1.2%
2023$7,152+1.9%
2022$7,022+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 3147, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1940