Skip to content

41 West 34th StLittle Falls, NJ 07424

Built 1890

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
May 7, 1999

Property Information

Block6
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
36%
Improvement Value:$176,600
64%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,248+2.0%
2024$9,071+1.2%
2023$8,966+1.9%
2022$8,803+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,500

To:

Sq Ft1,760DeedBook 161, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1890