Skip to content

69 Cedarhurst AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block76
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
36%
Improvement Value:$232,000
64%
Total Assessment$364,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,183+1.9%
2024$11,950+1.2%
2023$11,812+1.9%
2022$11,597+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 3087, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1960