Skip to content

295 Bergen BlvdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block90
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 M
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,200
49%
Improvement Value:$120,900
51%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,902+1.9%
2024$7,751+14.3%
2023$6,779+2.0%
2022$6,646+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 4859, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1950