Skip to content

240 Upper Neck Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1988

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 2, 2006

Property Information

Block802
Lot28
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$113,700
71%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+5.6%
2024$6,398+4.1%
2023$6,145+2.8%
2022$5,976+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1988