Skip to content

8 Acton Station RdSalem, NJ 08079

Built 1941

Last Sale Price
$222,600
Last Sale Date
Mar 8, 2006

Property Information

Block13
Lot1
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
11%
Improvement Value:$185,600
89%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+7.9%
2024$7,105+12.0%
2023$6,346+2.5%
2022$6,194+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$222,600
DeedBook 1232, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1941