Skip to content

28 Acton Station Rd(Block 13 Lot 2)Salem, NJ 08079

Built 1880
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block13
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
10%
Improvement Value:$212,800
90%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+7.6%
2024$8,297+11.5%
2023$7,440+2.4%
2022$7,268+28.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 1102, Page 256

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 914, Page 49

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 759, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1880