Skip to content

58 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$31,910
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block21
Lot12
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
23%
Improvement Value:$23,900
77%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,565+4.6%
2024$2,453+8.3%
2023$2,265+2.1%
2022$2,219+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$31,910
Sq Ft1,406DeedBook 4592, Page 1802Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1303, Page 312

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 698, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1900