Skip to content

86 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1946

Last Sale Price
$73,300
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block21
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,287
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,600
16%
Improvement Value:$52,300
84%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,089+4.6%
2024$4,866+8.3%
2023$4,493+2.1%
2022$4,402+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$73,300
DeedBook 971, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1946