Skip to content

80 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Mar 9, 1981

Property Information

Block21
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
DescriptionSF REAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
16%
Improvement Value:$47,200
84%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,371+4.9%
2024$4,168+8.9%
2023$3,829+2.2%
2022$3,747+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 625, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1900