Skip to content

195 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1840

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block27
Lot46
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,800
17%
Improvement Value:$47,800
83%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+4.6%
2024$4,528+8.3%
2023$4,181+8.7%
2022$3,847+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,674DeedBook 4563, Page 1502Recorded9/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1840